Jak se naučit správně se učit

Asi to zná každý – dlouhé hodiny strávené nad učebnicemi, protože je zrovna zkouškové období, nebo vás čeká maturita či jiná velmi důležitá zkouška, na kterou je potřeba se pořádně naučit. Pokud ale dlouhé hodiny učení přinesou akorát tak únavu a malátnost, pokud strávíte učením několik hodin denně, a nakonec zjistíte, že nic neumíte, je jasné, že je něco špatně. Jak se tedy naučit správně se učit, aby byl výsledek co nejvíce efektivní?

Ve škole je to podobné, jako když sportujete. Pokud poctivě trénujete, jsou výsledky vždy vidět. Trénink paměti vám vždy zaručí, že se znalosti a dovednosti projeví především poctivým trénováním. Informace je však potřeba do mozku nějak dostat. Někdo je tam musí natlačit násilím, jinému se nové informace pamatují snadno a tak trochu zadarmo. Všechny informace se vám v mozku usadí, pokud je ale nebudete používat opakovaně, lehko je zase zapomenete.

Naučte se správně učit!
1.       Nejprve byste si měli zapsat všechny důležité zkoušky, jejich termíny a veškeré poznámky, které se dané zkoušky týkají.
2.       Pokud máte k naučení více předmětů, začněte tím, který vám jde snadno. Tak se v kratší době naučíte více znalostí, a získáte pocit, že jste již udělali hodně práce. To vás bude motivovat a s větší chutí se pustíte i do dalšího učiva.
3.       Zkuste si dělat poznámky a důležité věci si podtrhávejte nebo jinak zvýrazňujte. Tyto informace pro vás budou v budoucnu něco jako vodítko, které vás dovede i k těm méně podstatným věcem. Navíc si zapisováním poznámek důležité věci automaticky ukládáte do paměti.
4.       Zkuste se domluvit se spolužákem nebo kamarádem, a učte se spolu. Při učení si můžete vzájemně radit a tím se snadněji látku naučit.
5.       Během učení si dělejte několikaminutové pauzy, během kterých si odpočinou vaše oči i mozek, který bude po přestávce mnohem lépe vstřebávat další informace.
6.       Nezapomeňte doplňovat energii, kterou studiem vydáváte. Nejlepší je čerstvé ovoce, které vás i příjemně osvěží.
7.       Pokud budete při učení dostatečně pít vodu, okysličíte si celé tělo i mozek, který bude mnohem lépe fungovat.
8.       Před samotným učením i před zkouškou se pořádně vyspěte. Pokud budete unavení, informace vám do hlavy stejně nepolezou, a vy se budete zbytečně trápit.