Jak umístit sedací soupravu

Převážné většině obývacích pokojů dominuje sedací souprava. Je to oáza klidu a relaxace, ale také místo, kde se setkáváme s rodinou a přáteli. Není proto divu, že jejímu výběru věnujeme nemalou pozornost. Stejnou míru pozornosti si ale zaslouží také její umístění. Vždy je na výběr více možností. Je třeba zvážit, která je ta nejvýhodnější. Správná volba totiž může zajistit více místa a zároveň tu pravou atmosféru.

bílá sedací souprava

Při výběru je samozřejmě nutné brát v potaz praktické faktory, jako je rozměr či tvar sedačky. Ne každá se totiž vleze a hodí všude. Důležité je také, aby měla alespoň tolik míst, kolik lidí je v domácnosti. Neméně důležitý je výběr potahu nebo rozkládací funkce.

Po zvážení těchto faktorů už se můžeme rozhodovat, kam tento rozložitý kus nábytku postavíme. Hlavní funkcí obývacího pokoje je setkávání s lidmi. Je tedy vhodné zajistit ty nejlepší podmínky pro posezení a hovor mezi nimi. Pokud tedy k sedačce patří také křesla, měla by stát naproti. To aby se lidí při hovoru dívali na sebe a ne na televizi.

Zlozvyk českých domácností postavit sedačku pod okno hned vyřaďme, je-li to možné. Pod oknem totiž většinou bývá topení a také z hlediska sledování televizoru je toto řešení nepraktické. Naopak by alespoň část posezení měla tím směrem směřovat a zajistit tak výhled ven.

Dalším důležitým prvkem je ponechání dostatečného prostoru kolem posezení. Nikdy se do malého prostoru nesnažme nacpat obří kusy nábytku, věci to jen přitíží. Je potřeba ponechat dostatek místa pro bezproblémový pohyb, abychom o nic nezakopávali, do ničeho nenaráželi a ničemu se zbytečně nemuseli vyhýbat. Obecné doporučení zní: ponechte uličku o velikosti alespoň 85 cm.
prosvětlený obývací pokoj

Pokud jste vyznavači feng shui, neumísťujte tento kus nábytku zády ke dveřím. Věčné otáčení se totiž může stát velmi nepříjemné. Základním pravidlem je, aby pohovka směřovala ke dveřím a byla na takovém místě, ze kterého prostor kolem ní vypadá větší, než ve skutečnosti je. Čínské učení dále zmiňuje, vyhýbat se tzv. energetickému průvanu. Ten vzniká mezi otvory (dveře a okna). Na tomto místě byste si prý neodpočinuli.