Je v bytě nutné průběžné odvětrávání?

Mnoho z nás jistě slyšelo o tom, jak nezbytné je v domě pravidelné odvětrávání Tauris Plus. A je to pochopitelné, vymění se tím vydýchaný vzduch za čerstvý, a navíc se i lehce ochladí, což oceníme především v létě.

To je také doba, kdy s tímto pravidlem nemáme problém, koneckonců být v kompletně uzavřené místnosti během horkého letního dne není nic příjemného. Každý náznak průvanu pak rozhodně přijde vhod. V naprosté většině domů (ale i kanceláří) jsou tedy v této době okna otevřena prakticky po celý den, případně jde klimatizace, která teplotu snižuje ještě efektivněji.

klasické okno

Ovšem léto netrvá po celý rok. V zimním období jsme naopak rádi za každou trošku tepla, a rozhodně se nám nechce otvírat okna a pouštět dovnitř studený, v mnoha případech dokonce mrazivý, vzduch. A není divu, přeci jen pocházíme z horké Afriky. Proto se mnoho z nás v tuto dobu ptá, zda je skutečně nutné, abychom měli po část dne otevřené okno i v tomto studeném období.

Odpověď může mnohé zklamat, neboť skutečně zní Ano. I v zimě je nutné dbát na to, abychom do našeho domova či pracoviště pouštěli pravidelně čerstvý vzduch zvenčí. A čím více lidí zde je, tím je to důležitější a tím častěji by se mělo větrání provádět.

typický panelák se zavřenými okny

Důvod je nasnadě: vydýchaný vzduch pro nás rozhodně není dobrý. Není to ani tak proto, že by se snižoval obsah kyslíku, ačkoliv ten je samozřejmě důležitý. Ne, mnohem větší problém představuje oxid uhličitý. Právě díky jeho zvyšující se koncentraci se po nějaké době ve vydýchané místnosti stáváme poněkud malátnými a hůře se nám koncentruje.

To je problém, se kterým se potýkají například školní třídy, které jsou většinu dne zavřeny, a navíc plny lidí. I zde je tedy potřeba dbát na to, aby i v zimě bylo pravidelně větráno. Pomůže to nejen žákům, ale i jejich učitelům. Navíc, chladný vzduch nás probere, což je mnohdy přesně to, co potřebujeme.