Kámen jako obkladový materiál – Hodí se do exteriérů i interiérů, jak jej vybírat?

Vybíráte právě nové obklady a nevíte, pro který materiál se rozhodnout? Určitě vezměte v úvahu i kámen, hodí se do interiérů i exteriérů. Jaké má výhody?

Kámen jako obkladový materiál – Hodí se do exteriérů i interiérů, jak jej vybírat?

Potřebujete obložit nově dům či položit dlažbu před domem a hledáte ideální obkladový materiál, který bude zároveň i velmi zajímavý a odolný? Pokud se bavíme o venkovním obkladovém materiálu, měl by vždy splňovat určité parametry, přeci jen venku je materiál vystaven chladu, větru, dešti, ale v létě i mnohdy velmi vysokým teplotám. Máte rádi netradiční a neotřelé materiály a chcete si svůj dům zútulnit? Pak se zaměřte na obkladový kámen, poradíme jak jej vybrat.

pexels-photo-259915

Ani kámen nemusí být kamenem

Když budete vybírat venkovní obkladový kámen, setkáte se s různými typy kamene, nejprve se ale rozmyslete, zda chcete využít přírodního nebo umělého kamene. Ať už zvolíte ten přírodní nebo umělý kámen, chybu neuděláte, oba mají své nesporné výhody. Přírodní kámen je ale určitě kvalitnější, má delší životnost a liší se i cenově. Ale postupně. Na první pohled je velmi těžké rozeznat umělý kámen od toho přírodního, jen hodně levné varianty umělého kamene opravdu vypadají uměle, takže pokud si umělý kámen zvolíte, nebojte se toho, že by to bylo poznat. Jen nesmíte až příliš šetřit.

Hlavní rozdíly tak nespočívají ve vzhledu a vlastně ani tolik v kvalitě, i umělý kámen je kvalitní a vydrží dlouho. Přírodní kámen má ale životnost v řádu stovek let, zatímco umělý vydrží jen asi několik desítek let. Přírodní kámen je také o dost těžší a nehodí se proto na všechny typy obložení, umělý je svou hmotností mnohem lehčí a hodí se i pro obložení sádrokartonů, fasád po zateplení a snesou ho i málo nosné konstrukce domů, hojně se pak využívá i v interiérech. Přírodní kámen se rozhodně nehodí úplně všude.

pexels-photo-966927

Když chcete mít na výběr

Přírodní materiál je vždycky lepší, než ten umělý, platí to i v tomto případě, ale pokud chcete mít na výběr z nejrůznějších barev nebo struktur kamene, bude mít navrch zase o něco více umělý kámen. Těch umělých totiž existuje nepřeberné množství variant, u přírodního kamene nebudete mít tolik na výběr. Výhodou přírodního kamene je kromě obrovsky dlouhé životnosti pak i to, že se nemusí nikterak udržovat, umělý kámen pak nějakou tu péči přeci jen potřebuje, je například vhodné jej předem ošetřit proti vlhkosti a vodě. Takové vlastnosti jako má přírodní kámen, mít ten umělý zcela nemůže.

Ať už zvolíte umělý či přírodní pravý kámen, jistě budete velmi spokojeni s výsledkem.