Nářadí v garáži, uskladnění a údržba

Jakýkoliv druh nářadí je poměrně odolnou záležitostí. Pokud se nepoškodí mechanicky, je málo co, co by mu mohlo ublížit. Opravdu je to tak? Ne až tak docela. Samozřejmě máme na mysli nářadí elektrické. Různé vrtačky, šroubováky, pily, brusky, rozbrušovačky, frézy apod.

bezdrátová sekačka

Každému elektrickému nářadí škodí především dlouhodobá nečinnost. A pokud tato nečinnost probíhá při nízkých, zimních teplotách je to o to horší. Je to tím, že v nářadí tuhnou maziva. Pokud teplota klesne až k bodu mrazu nebo pod něj, začnou se maziva zrychleně vysušovat. Dalším problémem je, že pokud se s nářadím pracovalo na úpravě třeba dřevěných materiálů, mazivo na sebe navázalo jemný dřevěný prach z pilin. Při dlouhodobém neužívání těchto strojů se vysychající mazivo spojené s dřevěným prachem mění v pevnou hmotu, která při opětovném spuštění může způsobit přehřátí stroje.

Tato hmota rovněž nesvědčí uhlíkům, které způsobují roztočení rotoru. Je dokonce možné, že je budeme muset po zimě vyměnit.
příklepová vrtačka a rukavice

Největším nebezpečím pro stroje uskladněné ve velmi chladném prostředí, je nutnost jejich nenadálého použití. Vždy počítejte s tím, že než zapnete vrtačku či pilu, musíte ji nechat v běžné teplotě chvíli „aklimatizovat“. Zapnutí jakéhokoliv studeného stroje, aniž by se nechal prohřát na pokojovou teplotu, způsobí drobné zarosení, třením zahřívaných dílů, a může způsobit vyzkratování stroje. A tím jeho, možná i nevratné, poškození.

Nářadí před dobou, kdy jej pravděpodobně nebudeme používat, očistíme od hrubých nečistot a mastnoty. Uložíme jej do sucha. Chlad tolik nevadí jako vlhko. Pokud máte pocit, že v garáži nemáte dostatečně suché prostředí, neváhejte stroje zabalit do igelitových sáčků, případně obtočit ochrannou folií.

Na jaře, když nářadí připravujeme na sezonu, jej vyjmeme z uskladněných obalů, necháme prohřát na pokojovou, provozní teplotu a vyzkoušíme jej. Nejdříve samozřejmě bez zátěže. S vrtačkami tedy nevrtáme, s pilou neřežeme. Jen je na krátkou chvíli necháme zapnuté s volným chodem. Pokud to výrobce doporučuje, přistoupíme k promazání strojů doporučenými mazivy.

Pokud stroje nevydávají podezřelé zvuky, nejiskří či nezapáchají, je to znamení, že zimní období přečkaly bez úhony. Můžeme tedy začít z vesela kutit.