Švédsko není jenom Ikea

Největší z trojice skandinávských států – to je Švédsko. Země Tří korun, jak se jí přezdívá, patřila v historii k největším evropským mocnostem. A ani v současnosti z této pozice příliš neslevila. Jen teď neohrožuje Evropu svou mohutnou armádou a silou, nýbrž jí vládne ekonomicky. Jedná se totiž o jeden z nejbohatších států našeho kontinentu. Zásadní roli ve švédském průmyslu hraje společnost Ikea, která vyrábí světoznámý nábytek. Ale Švédsko není jen nábytkářskou velmocí. Nabízí toho mnohem, mnohem víc.
stockholm švédsko

Příroda

Střední a severní část země není příliš lidnatá. Naopak patří mezi nejméně osídlené části (nejen) severní Evropy. O to krásnější je místní příroda. Cestovatelé zde mohou obdivovat rozsáhlou tajgu (území, které je tvořenou souvislým a hustým porostem jehličnanů). Ta je samozřejmě sem a tam narušena výraznou těžbou dřeva, ale přesto poskytuje dobrodruhům dostatek prostoru k prožití velmi silných zážitků. Navíc na západní hranice se tyčí skoro dvou a půl tisícové vrcholy Skandinávského pohoří. To je rozerváno tisíci kaňonů prudkých divokých horských řek. Obdivovat na nich turisté mohou i krásné a někdy také majestátní hráze hydroelektráren.
bronzová socha

Jezera Vannern a Vattern

Nebyla by to typická Skandinávie, kdybychom zde nenalezli také jezera. Tyto dvě jsou největší. Na jejich březích si můžete prohlédnout život místních rybářů, kterak každé ráno neúnavně vytahují své bárky a s vidinou dobrého úlovku vyrážejí na hladinu. Dopoledne pak navštivte místní rybí trhy, které si nezadají ve své pestrosti s těmi od moře.
most přehrady

Jižní pobřeží

Tady si na své přijdou milovníci lidí. Ve Švédsku totiž nejvíce lidí obývá jih. Je to logické – bylo tady příjemné klima oproti zbytku země, tudíž se mohlo rozvinout zemědělství a od toho se odvíjí celý vývoj země. Navíc jde o strategické místo u průlivu Kattegat, který je vstupem do Baltského moře. Kdo jej ovládal, ovládal celý Balt. Není tak divu, že zde můžete obdivovat pobřeží pevnosti ze středověku, třeba v hlavním městě Stockholmu.