V domácnostech stále převažují vláknové žárovky a úsporné zářivky

Pro mnohé z nás jistě bude překvapením výsledek ankety u náhodně vybraných respondentů z různých koutů republiky v širokém věkovém rozpětí do 64 let, které si kladly za cíl informovat veřejnost o využívání moderních technologií v osvětlovací technice. Ačkoli se píše rok 2019 a ceny LED diodových svítidel a kompaktních či lineárních zářivek s elektronickými předřadníky velmi poklesly a zároveň se významně zvýšil výkon těchto zdrojů, stále v domácnostech převládají staré vláknové nebo halogenové žárovky.

úsporná zářivka

Za poslední tři roky se počet svítidel v našich domácnostech zvýšil téměř o jednu čtvrtinu. Mladé rodiny se dnes většinou orientují na LED diody ve všech podobách, počínaje žárovkami a konče panely a pásky a v počtu nově zakoupených zdrojů tato technologie převažuje. Přesto je současný graf využívání různých typů zdrojů velice zajímavý. Rozhodně však nejde o radikální přístup k inovacím, ale spíše konzervativní a osvědčený postup:

Největší počet stále zaujímají žárovky s wolframovým vláknem, a to i přes jejich značný příkon, nízkou účinnost a zvyšující se ceny elektrické energie. Tvoří zhruba 40 procent z celkového počtu všech světel v domácnostech. Na druhém místě jsou s téměř třiceti procenty kompaktní zářivky, většina z nich je však staršího typu, kdy ještě dosluhují se svou dlouhou životností starší verze výrobků z přelomu milénia.
Třetí pozici sdílí shodně se 13 procenty halogenové žárovky a LED diodová svítidla a teprve za nimi lineární zářivky a výbojky.

led podsvícení

Všechno chce svůj čas

Lidé v Česku zkrátka neradi cokoli uspěchají a potrvá jistý čas, než si plně uvědomí výhody nejen LED osvětlení, ale i současných modelů lineárních a úsporných zářivek, které lze úspěšně zařadit mezi špičkové typy osvětlovací techniky. Jejich přednostmi jsou především dlouhá životnost, nízký příkon, velmi dobré podání barev a široké rozpětí barevných odstínů bílého světla pro různé způsoby využití v domácnostech i na pracovištích.

3.5/5 - (2 votes)