Vybrat si vhodný zubní kartáček nemusí být taková věda – Jak postupovat a čeho si všímat?


Určitě ani vám nechybí v koupelně zubní kartáček, který denně používáte alespoň dvakrát. I přesto ale možná máte se zuby problémy. Máte správný kartáček?

Vybrat si vhodný zubní kartáček nemusí být taková věda – Jak postupovat a čeho si všímat?

Už jako dětem nám rodiče kladli na srdce, jak je důležité používat zubní kartáček pravidelně, protože čištění zubů je nezbytné. Stejně tak učíme my své děti čistit si správně zuby. Ovšem i přes tuto osvětu se stává, že nás zuby v dospělosti začnou trápit. Problémy se zuby ale nemusí vždy souviset jen s čištěním zubů, pokud se ale přidávají i jiné problémy, než jen kazy a trápí nás také zubní sklovina či dásně, je na čase zapřemýšlet nad tím, jaký zubní kartáček vlastně používáme. Není tolik důležité, jakou používáte zubní pastu, nejdůležitější je právě zubní kartáček. Jak si ho vybrat správně a čeho si začít při výběru všímat?

pexels-photo-925306

Dokonale čisté a zdravé zuby – Jak na ně?

Když si dokážeme vybrat správný zubní kartáček, usnadňujeme si nejen čištění, ale hlavně dáváme zubům šanci. To, jak kartáček vypadá, totiž ovlivňuje opravdu mnoho. Nesprávný kartáček nám může ještě více uškodit, nehledě na to, že je také nutné umět si zuby čistit správně, tedy krouživými pohyby tak, aby byly zuby čištěny komplexně a ve všech směrech. Například příliš tvrdý kartáček odírá dásně, může je odhalovat a také je může podráždit. Takže, jak na správný výběr.

Jak musí dobrý kartáček vypadat?

Nejlepší zubní kartáček je takový, který dokonale sedne. Každý má preference jiné, ale obecně je dobré vybírat si vždy měkčí kartáčky, měkké štětinky totiž nedráždí a čištění je pohodlnější a příjemnější. Pozor i na to, zda jsou štětinky rovně střižené nebo ne. Pokud ne, není to úplně dobře, protože pokud nejsou štětinky rovné, mohou opět dráždit zubní sklovinu a dásně. Zbytečně si tak neubližujte a vybírejte kartáček s rovnými a měkkými štětinkami.

pexels-photo-4045552

Hlavice by také měla být co nejmenší, jen tak se dostanete opravdu ke všem zubům a to i těm zadním. Pozor si pak dávejte i na samotnou rukojeť kartáčku. Ta by měla být dostatečně dlouhá, ale hlavně pevná a neměla by se ohýbat. To velmi usnadní manipulaci s kartáčkem.

A teď schválně, když se kouknete na svůj zubní kartáček v koupelně, máte ten správný?