Zeleninu ne!

· Úprava. Malí strávníci často nemají problém ani tak se zeleninou samotnou, ale spíš se způsobem její úpravy. Takže pokud vám dítě odmítá syrovou mrkev, zkuste třeba mrkvové pyré nebo mrkev udusit. To samé třeba s rajčaty, dalším nepřítelem mnoha potomků. Syrová je nechtějí, ale například sušená vám snědí jedna dvě. Mnoho rodičů má pocit, že stravu pro děti je potřeba uvařit doměkka. To sice ano, ale dejte pozor, ať není rozvařená, ta nebude chutnat ani dětem, ani vám.

mrkev

· Schovaná zelenina. Pokud se vám stále nedaří přesvědčit vašeho potomka o nutnosti konzumace rostlinstva, budete muset být trochu mazanější. Zkuste plody země proto schovat tam, kde by je nikdo nečekal. Cuketu a červenou řepu můžete nastrouhat a zapéci do koláčů, ze sladkých brambor vyrobte hranolky nebo zkuste třeba květákové placičky. Nechte děti pomáhat u vaření, a uvidíte, že jídlo zmizí jedna dvě.

česnek


· Hlavně nenápadně. Pokud chcete dítě přimět jíst zeleninu, nedělejte z její konzumace zbytečné drama. Raději než před něj postavit mísu salátu, mu zkuste nabídnout nakrájenou zeleninu s krémovým dipem jako svačinu k učení nebo coby špíz. Originální úprava, například zelenina vyskládaná do tvaru obličeje či oblíbené seriálové postavy, je také ověřený trik.

rajčata

· Nemusí jíst všechno. I vy asi máte jedno nebo dvě jídla, která by do vás nikdo nedostal ani za nic. S dětmi je to podobné. Nestresujte se proto, že váš miláček kategoricky odmítá brokolici nebo kedluben. Pokud další druhy zeleniny konzumuje bez řečí, je nejlepší se s malými libůstkami vašeho potomka prostě smířit. Pokud máte pocit, že naopak dítě jí selektivně pouze několik málo typů, a odmítá všechno ostatní, tak mu zkuste nové druhy nabízet v kombinaci s těmi, co má rádo. A nevzdávejte se, mnoho malých lidí prostě jen potřebuje čas, aby si uvědomili, že jim ta okurka/ředkvičky/dýně vlastně chutnají.